victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Find a unit rate: Joel ran 1500 meters in 4 minutes, 45 seconds.
It takes 28 pounds of seed to completely plant a 5-acre field. How many pounds of seed are needed per acre?
Water is a good solvent. This statement explains which of the following phenomena? I. High concentrations of dissolved ions in seawater. II. Capacity of living
Pls help I am failing in this class :((
How do I write this equation in slope- Intercept form?​
each body paragraph in an essay should begin with a​
Two minerals that contain copper are chalcopyrite, CuFeS2, and chalcocite, Cus. What mass of chalcocite would contain the same mass of copper as is contained in
PLEASE HELP ASAP What are gases and liquids categorized as? A organic compounds B solutions C solids D fluids
288 miles number gallons of gas x by the equation y=32x.
Question 1 0/1 pts Africtionless cart is at rest on a tabletop and has a mass of 2.3 kg. It is tied by a massless string resting on a massless and frictionless