aidangomez55
aidangomez55 aidangomez55
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

the price for one book mark at the fair is 2.15 . which equation best represents y, the total cost of x bookmark at this fair

Respuesta :

gomigomi
gomigomi gomigomi
  • 02-11-2021

Answer:

y=X(2.15)

or

y=X x 2.15

Step-by-step explanation:

y is the total cost of bookmarks in the equation while X is how many book marks times the price of one book mark which is 2.15

Answer Link

Otras preguntas

A keyboard that cost $475 is marked down 15% for a sale. How much is the savings?
Which shows the expression below in simplified form? (6.7 × 10-4) - (3.1 × 10-7)
40 times what equals 180
How did Rutherford's experimental evidence lead to the development of a new atomic model?
how do you write 0.362 in expanded form
for each babysitting job, Ashley charges 2.50 dollars for bus fare plus 8 dollars per hour for each hour she works. She charged 30.50 dollars for her last babys
markup is the best defined as
Which Cold War incident broke off important talks between Eisenhower and Khrushchev in 1960?
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
Let f(x) =-2x-7 and g(x)=-4x+3 find (f•g)(-5)