aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Each class in the school made 15 Jack-o'-lanterns to display in the halls. If there are 47 classes in the school, how many Jack-o'- lanterns were made to displa
Please help!!! The cost of staying at an airbnb is given by the formula C = 119d + 20 Where C is the cost in dollars and D is the number of days a person stays.
what is 0.000039 in scientific nation​
What might happen if taxi and police radios used the same frequency band?
What tiny bumps in the dermis cause the ridges that make up our fingerprints?
The theory of motivation that asserts that people are motivated by physiological, safety, love, esteem, and self-actualization needs is ______ theory.
Fiction G is shown on the graph Which function represents G
PLS HELP ME WITH THE QUESTION IN THE PHOTO
What is the change in internal energy (in J) of a system that releases 675 J of thermal energy to its surroundings and has 525 cal of work done on it
Q2. The office manager of ABC company has the authority to the whole financial operations. He authorizes activities, controls the company’s expenses, records th