s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

The water cycle shows the movement of water in the Earth system. True or False?
Nouns that name things that you cannot perceive by the senses are _____ nouns.
Why did Jefferson Davis replace Johnston with Hood during the Atlanta campaign?
Consequences of early sexual activity are often negative
Why did the Filipinos rebel against American intervention?
In 2 or 3 sentences, explain how an increase in government spending can increase the national debt.
What rhetorical effect does the personification of the word Prudence have in the following excerpt from the Declaration of Independence? Prudence, indeed, will
Determine which relation is a function. A. {(–4, 3), (–2, 3), (–1, 2), (2, 5), (3, 2)} B. {(–4, 1), (–2, 3), (–2, 1), (–1, 5), (3, 2)} C. {(–4, 1), (–2, 3),
suppose that species evolves and species B evolves in response to changes in species a species a then changes and responses to the changes in species be this is
why does it take 10 copies of 1 sixth to make the same amount as 5 copies of 1/3