kashswervo kashswervo
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

Evaluate using the value given: 5 + 12/z; use z=6​

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 04-10-2021
Answer:

7

Step-by-step explanation:

5 + 12/z where z = 6

5 + 12/6

5 + 2

7
Answer Link
Melody08
Melody08 Melody08
  • 04-10-2021

5 + 12/z = 5 + 12/6

= 5 + 2

= 7

Ans: 7

Answer Link

Otras preguntas

A tennis player throws a ball vertically upwards at 4.90 m/s. How long, in seconds, does the ball take to return to his hand (assuming it has not moved since re
Grapes cost $2.49 per pound, and apples cost $1.89 per pound. Select all the combinations of pounds of grapes and pounds of apples that Noah could buy for $24.9
Can Somebody Solve This Inequality? Show Work
Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas
Choose the correct subject pronoun for the verb in quotation marks. No "se bañen", ducharse. A. Usted B. Vosotros C. Tú D. Ustedes
Plz help me with 10, 11, 12, 13, 14, and 15
Please help ASAP! Algebra 2
What would be the 70 term and how do you know thanks
PLEASE READ THE PICTURE I PROVIDED!!!! IF ANSWER IS CORRECT ILL GIVe BRANLIEST!!!! Which of the speaker’s actions in the poems best illustrates the historical f
Can someone help me ASAP please and thank you