mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

What was a typical day like for slaves
Find the slope of y=4
f(x)=x^2-8x+16 x and y intercepts and vertex
How Do You Do: 2(n-7)+3=9 And: 4h+7h-16=6
What are the five senses that we use to make observations in Science?
f(x)= |3x-4|+2, find f(-10)
AP US History question: How do you account for the development of political parties in the United States during the period 1787-1800?
I know this is spanish but there is no category for this question so here it goes Hay un idioma oficial de Bolivia a. True b. False Un modelo a. hace modelos b.
what was the modern-day state of Utah called during the civil war
what are the hardships that new York has to overcome