mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of the cone in terms of pi.
Asian grass carp, strong swimming fish with an urge to travel, grow up to 3 1/2 feet long and 70 pounds in Texas lakes and rivers. They are known for a voraciou
plz help asap !! not very good @ math
How does paragraph 4 relate to paragraph 3?
Please help!! 30 points each and brainliest for the first to answer!! Word Bank: amino acid, carbohydrate, codon, disaccharide, enzyme, fructose, gene, glucose,
(70) points for this question
HELP, 6 grade math it’s not hard but I need help
write two examples of hard copy output?​
what types of tribal societies value their elderly
please help words arent unscrambled and work is overdo!!!scrambled words sacó (unscrambled)robcra sicasatpalovedervreraciabre (unscrambled)buzón (unscrambled) c