aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 10 and their product is 24. Find thenumbers.​
How do I simplify the form of expression? (4x + 5)(x - 7) - 4x^2 + 10x = 9
What are enzymes synthesized from?
I reallllyy need help thank youuu
Completa las siguientes oraciones con la palabra correcta. Haz los cambios necesarios. Vocabulario útil: la arruga - wrinkle la baba de caracol - snail slime l
In a paint factory, an old conveyer line has filled 40 barrels of paint, and is filling more at a rate of 2 barrels per minute. A worker just switched on a newe
1.the flavorful spaghetti las espaguetis sabrosas el espaguetis sabrosas los espaguetis sabrosos 2. the horrible peas los guisantes horrible los guisantes hor
Kelley swims laps for 25 minutes each day.How many minutes does she spend swimming laps in 14 days
3 (x+3) =-6 i dont know how to solve thie equation i need help
Recently, the only type of car available for Anthony to rent on a business trip was a compact, fuel-efficient Japanese import. Anthony was surprised at the comf