LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

5.Complete the dialogue with the words below. free how let's perfect sounds thanks A It's Tom's birthday tomorrow! B (1). have a party! A No, (2) ! Not tomorro
While participating in a blood drive at school, Keona learns that blood has a density of 1.06 g/mL. She donates one pint of blood, which is equal to 473.176 mL.
Explain how people ADAPTED to a changing climate during the Paleolithic Age.
7=-5/2 x + bwhat is the value of b and please explain.​
Read the passage to visualize the scene. Write a paragraph describing what you visualize and conclude about Buck.
Solve the equation. 8(3 – z) = 42
This excerpt best expresses the central idea that poetry can all topics
Please help, having some trouble!
Briefly describe why it is valuable and sometimes necessary to breakdown ethnic groups in subsegments for marketing purpose
F (x) = 64(0.5)x G (x) = 20x+12