pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

NEED ASAP LAST QUESTION WILL MARK BRAINLIEST FOR WHOEVER ANSWERS FIRST How does the quotation relate to the photo? It tells the woman's perspective to persuade
Determine the number of real number solutions for the equation 2^2-2x+6=0​
BIG QUESTION, 100 POINTS Line p contains point (6, -5) and is perpendicular to line q. The equation for line q is y = 3x + 5. Write an equation for line p. Find
what is ownership in entrepreneur​
5/8 ÷ 3/4 I Need help? LIKE NOW!!!
which two countries are directly north of china?
Lisa played soccer for 234 hours on Saturday and for 135 hours on Sunday. How many hours did she play soccer during the weekend?
PLEASE HELP ASAP!!!! EXAM!! •Lee el tema que se te presenta. •Responde al tema en el espacio indicado. •Asegurate de usar oraciones completas. Tema En seis a
PLEASE HELPPPPPPP MEEEEEEEEEEE
how do you get the reader's attention when you first start your essay? A. use all capital letters B. write big words C. use proper English D. use an interes