delilaj delilaj
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Jon buys 3 shirts for 20$ write as a rate

Respuesta :

avachriss
avachriss avachriss
  • 03-09-2021

Answer:

$6.66 per shirt

Step-by-step explanation:

20/3 = 6.66

It costs $6.66 per shirt, therefore the rate would be 6.66/shirt

Answer Link

Otras preguntas

find the value of each variable
3. Jews believe that the Messiah will come and destroy the Earth. O True Ofalse
What is the mass of 2.486 * 10^{24} atoms of neon? Select one: a)83.33 g Ne b)0.2046 g Ne c)8.333 g Ne d) 4.130 g Ne
A man has a garden measuring 40m by 24m. He wants to divide it equally into the minimum number of square plots
The white fatty substance present in the central nervous system (CNS) and peripheral nervous system (PNS) that serves to increase the speed of impulse conductio
Which procedure requires placing the patient under anesthesia?
which choice is a logical conclusion that uses information from both articles?​
d. For every 24 lb of body mass, a gorilla will eat 4 lb of food each day. If a gorilla eats 40 lb of food in a day, how much does it weigh? HELP ME
Type SSS, SAS, ASA, SAA, or HL to justify why the two larger triangles are congruent. 8 cm 8 cm
Tammy figured her math exam would be difficult unless she put in atleast 15 hours of study time to prepare. She studied 2½ hours onMonday, 3 hours on Tuesday, 4