prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

You can easily separate a solution of sugar water through filtration. True False
when we reverse a chemical equation,we multiply it's delta H value by
Which supports the hypothesis that life has changed over time? A. Organisms differ from one part of the world to another. B. The atmosphere of the early earth w
What type of region was the Fertile Crescent and why?
What is the square rute of 81
Line segment DCOE is a diameter of circle O, line segment AB is a chord of the circle, and line segment OD is perpendicular to line segment AB at C. If AB=8 an
)Which phrase characterizes the way both sides fought World War I? A They sent large armies to occupy heavily fortified defensive positions. B They relied
All of the following are true about the beginnings of industrialization EXCEPT: Industrialization started because there was a great demand for textiles produced
jasmine wants to build a 2 5/6 meter long garden path paved with square stones that measure 1/4 meter on each side there will be no spaces between the stones ho
You can easily separate a solution of sugar water through filtration. True False