bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following elements is considered to be a non-metal?
What are some ways humans use resource partitioning? Starting with this example in animals: Resource partitioning is the process that organisms coexist in compe
I need help on question 10-12 please I’ll Take a photo of The other pages To read so you can answer The question
What is a record? What is a field? How are they represented in Access?
NTSC video plays at 30 frames per second. How many frames are in five and a half seconds of NTSC video?
How do you solve x over 4 equals 2
Corn plants may be tall (TT or Tt) or short (tt). The breeding of two parent corn plants results in offspring that are all tall. What is the probability that bo
I need help badly! Which equation below expresses 9 - 3 rewritten as an addition problem? -3-9 9 + -3 3 + -9 9+3 1 points QUESTION 8 Which equation below exp
Sufis believed that.
Please help me with this I do not understand! I will mark brainlist!!