lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

What assumptions do we make about others? Please respond in a paragraph.
If 2/3z = 6, then z=
help pleaseeee???????
I will give you Brainlyif you get the answer right!!!!). How is the prefix poly used in words like polygon and polyglot? A. To show that two things happen toge
You are building a rectangular garden. The length of the garden is (w+10) feet and the width is w feet. Write an wxpression for the area of the garden in terms
help me solve for x please
how are pressure measurements related to weather prediction?​
Use the bar graph to find the probability of the event Not spinning a 1
Mrs. Collins is going to plant her garden. She purchases 4 tomato plants for $2.59 each, a package of watermelon seeds for $1.87, and a jalapeno plant for $3.88
face north. do a 1/4 turn clockwise which way will i be facing