shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Who of the following wrote Greek comedy?
Mike took a taxi from his home to the airport. The taxi driver charged an initail $6 plus $3 per mile. The total fare was $24, not including the tip. How many m
Which of these is the best reason why an author would use an unreliable narrator? a.To tone down important events in the story b.To emphasize trivial aspects
Which group is responsible for the preparation of the comprehensive plan or plan amendment?
Anna earns $9 an hour babysitting. She wants to buy a 16 GB iPad that is $120. Anna has saved $45 so far. How many more hours of babysitting does she need to do
Which powers vest complete this graphic
The __________ was a company chartered by Queen Elizabeth I for trade with Asia that maintained control over India from 1757 to 1858.
why is examining primary sources important to understanding history
What countries other then Cuba were inside the U.S blockade zones
Hannah paddled the canoe for 3 hours at 2.2 miles per hour. How far did she paddle?