Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Okay so What is 4/10 x 1/6?
87.5% , 100% , 83.33 , 93.33% , 100% , 82.5% are all the academic points I've gotten this quarter. What's my final grade?
Two poles, AB and ED, are fixed to the ground with the help of ropes AC and EC, as shown: What is the approximate distance, in feet, between the two poles? 6.9
Which of the following contributed most to making the items listed in the box
Zach spent 2/3 hour reading on Friday a 11/3 hlurs reading on Saturday. How much more time did he read on Saturday tha on Friday
Predict the products butane (C4H10) + oxygen —>
if f(x)=-3x+2 and g(x)=-7x-2, which point represents f(x)=g(x)?
if a and b are real numbers, then |a-b| is always, sometimes or never equal to |b-a| ?
Darcy bought 1/2 pound of cheese and 3/4 pound of hamburger for a barbecue.Use the numbers to compare the amounts of cheese and hamburger Darcy bought.
Choose Yes or No to tell if each statement is true. All rectangles are squares. All parallelograms are rectangles. All squares are rhombuses. All parallelograms