zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

What fraction that is less than 1/6
True or False Feudalism originated after Charlemagne's death. True False
When is thermal equilibrium achieved between two identical objects? A. when one object is colder than the other B. when one objects is hotter than the other C.
What fraction that is less than 1/6
what two factors do u need to know to calculate how much work was done in any situation
What is the shark's strongest sense?
Need help! Which was a major accomplishment of the ancient people under the Shang Dynasty's rule?
AP US History question: By the 1850s the Constitution, originally framed as an instrument of national unity, had become a source of sectional discord and tensio
Why did the Founding Fathers include the Bill of Rights with the Constitution
If a = 3 units, b = 7 units, and c = 10 units, what is the volume of the three prisms above? a 210 cubic units b 153 cubic units c 180 cubic units d 162 cubic u