rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the geometric series: 3∑5(-2/3)^ii=0
amelia has 2.15 in coins. all of her coins are either quarters or nickels and she has 15 coins in her pile. how many of each coin does she have?
Who inspired Christina Aguliera?
The american academy of pediatrics recommends adoptive parents do what?
Joe is a student, a father, a son, a husband, a baptist, and a scout leader. all of these socially defined positions constitute a:
During the rash of protests in Arab nations that occurred in the spring of 2012, what factor aided the rebels that was unavailable in previous decades? A) Rebe
when tieresias says "the city is sick" he means pestilence is spreading because
The principle of mercantilism views trade as a(n) _____ game. advantage zero-sum negative-sum positive-sum
Anticholinergic agents, such as benztropine (cogentin), may be given with a phenothiazine to:
In species where males provide the bulk of the parental care, males are most likely to