Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

plz help me with this plzzzz
how many inches alltogether is 5'7''?
convert 87 degrees to radians in terms of pi
which sentence below uses the word (fine) as an interjection? a. the weather is vary (fine) today. b. did you pay your (fine) at the library? c. (fine), do what
one of the reasons for studying history is that it tells who we are and where we have been. a. true b. false
divide. 0.0075 ÷ (1.5  x  10−6) write your answer in scientific notation.
a schema is an organized way of viewing the world around you. true or false.
multiply (5x2 x − 4)(x 2). 5x3 x2 − 4x − 8 5x3 11x2 − 2x − 8 5x3 10x2 − 4x − 8 5x3 20x2 2x − 8
the polynomial –2x2 – x 2 is a with a degree of .
If you want to indicate that you went to Costa Rica ten months "ago," you would indicate this by saying "hace diez meses que yo______a Costa Rica." (ir)