49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

where did the dutch have control in asia
What are things you can do to manage the risks in your life to reduce any financial losses?
HELP ME PLEASE SOMEONE
HISTORY VOCAB HELP PLEASE
1) The 24 is between which two numbers on the number line? A) 1 and 2 B) 2 and 3 C) 3 and 4 D) 4 and 5 2) If a pair of parallel lines are
What development stimulated the acquisition of consumer goods by americans in the 1950s?
Jackson Elementary School needs to order more spoon for the cafeteria each box has 500 spoons inside if they order 22 boxes how many spoons will they have in al
if u flip a coin and roll a 6-sided die, what is the probability that you will flip a tails and roll more than a 3
Which is true of the light reaction of photosynthesis? A. It breaks down ATP. B. It breaks down sugar. C. It produces ATP. D. It produces sugar.
discribe how 3 types of pricipataion form