krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

आपका पसंदीदा खेल मेरा फुटबॉल और बास्केटबॉल क्या है
Hi Please help me, thank you
please show work A car travels 360 miles in 8 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 168 miles?
What subjects are required in high school to become a psychologist ?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Which statement best describes the body paragraphs of an argumentative essay? They acquaint readers with the topic and set up the ideas that will be presented.
a hierarchical society centered around
I need help with this ASAP ... Please and thank you ... It was due today
Solve the following inequality. 7(6 - 4n) + 4n > 138
pls help its due today if it's correct I'll make you Brainliest!!!!​