jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE what is the slope of the line graphed above?
Not a assignment question, just wanna know if scientists know what’s beyond the edge universe
A negative charge of - 0.0005 C exerts an attractive force of 9.0 N on a second charge that is 10 m away. What is the magnitude of the second charge?
GIVING BRAINLIEST! What is the measure of x? Angles are not necessarily drawn to scale
y = 2/3x + 20 when x = 21
There is a sale today in a clothing store. All items are discounted 20%. The regular price of a T-shirt is $18. What is the discount price
help me plz due soon
Distribute first, then combine like terms: 15r - 10 +2(7r) + 5r + 3
Solve for X in the diagram below
A 4 meter ladder leans against a house forming a 30° angle with the house. Exactly how far is the De 7. base of the ladder from the house in meters?