natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What anniversary did paris's exposition universelle of 1889 mark?
Which sport from ancient China is said to be the predecessor of modern soccer
Why do we study art? What benefits can we gain from studying art?
Are the egyptian roman and greek gods the same
Plz help meee :((((((((((((((
When your ready to obtain licensing for your childcare facility
What do you add to 2 3/8 to make 6
Leo and Robyn have received projects' funding of $39 655. They decide to share the funding in the ratio of 2:3 (Leo:Robyn) for their own research. How much doe
Can someone explain to me how to do this
The chaconne made an astonishing metamorphosis into a butterfly is it a noun?