sarahsanchez910
sarahsanchez910 sarahsanchez910
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP
At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost?
$3.00
$4.00
$15.00
$36.00

Respuesta :

ejpjrocks123
ejpjrocks123 ejpjrocks123
  • 02-04-2021

Answer:

B. $4.00

Step-by-step explanation:

I know this because you would divide the $12.00 by the three boxes of cookies which would be $4.00, So each box of cookies cost $4.00

Answer Link

Otras preguntas

Higher consumer prices are likely to be accompanied by:
In the sentence, "The report arrived too late to be of any value to me," which word is a pronoun?
La maison es un mercado al aire libre. cierto falso la maison vende ropa muy elegante y nueva. cierto falso guido asenjo puebla dise?a (designs) ropa y también
How many different ways can five students form a line? Determine if the word problem is a permutation or a combination, then evaluate.
is d/t=r an equivalent equation to d=rt
What is the freezing point of a solution prepared by dissolving 50.0g of glycerin in 200g of ethanol?
A sphere has a diameter of 24 units. What is its volume in cubic units? A.576π cubic units B.1,728π cubic units C.2,304π cubic units D.6,912π cubic units
“Thou hast it now: king, Cawdor, Glamis, all, As the weird women promised, and, I fear, Thou play'dst most foully for 't: yet it was said It should not stand
Gravitational force is weaker between objects that are closer together. True False
Which one is it A. B. C. or D.