hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

the earth exerts a force of 500 newtons on an object what is the mass of the object in kg
what is the qoutient 4/7 divided by 6
what is the relationship between the coordinates of a point and the coordinates of its reflection across each axis?
19x – y – 2z + x + 5y + 2z
what is the name of the sea east of china and west of the korean peninsula
An analogy is a comparison that a. consists of words that share the same root. b. subordinates one word to another. c. contains words with multiple meanings.
much like a cell , a virus is able to
Organic food is the fastest-growing sector of US agriculture
One hundred sixty eight square feet of carpet has been ordered for a 12 foot wide room. How long should the room be?
A prescription drug advertisement uses a famous surgeon to tell the audience that this drug saves lives. What propaganda technique is being employed in this adv