annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Match each function to its domain.
the volume of a liquid in a measuring cylinder is 500m^3. the liquid is pired into a square tank of internal dimensions 10cmx10cmx10cm. calculate how full the c
what is neutralization reaction?​
Pube Goldberg machine is a complicated contraption designed to do a very simple task, like the one shown above Suppose youve designed your own Rube Goldberg mac
7. These values represent the expected number of paintings a person will produce over the next 10 days. 0, 0, 0, 1, 1, 1, 2, 2, 3, 5 a. What are the mean and st
#7: Which is the missing note in the photo. Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Ti, Do.
List three strategies children use to learn new vocabulary and grammar.
Fined the answer to this question
9. 60, 30, 0, -30,… a. Arithmetic, geometric, or neither? b. Recursive equation: c. Explicit equation:
3.Not a single cent a. Temporary b. Fragile c. Solitary d. Veteran I need some help with my homework