vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8. A between 2,400 and 2,500 B between 2,400 and 2,800 c between 2,400 and 3,000 d between 2,400 a
Explain how you can use place value patterns to describe how 50 and 5,000 compare
Do I capitalize zebra in this sentence? Meet Timmy the zebra.
round 9,254 to the nearest hundred
Which concerns of the Anti-Federalists were satisfactorily resolved in the Constitution?
Founded by Oliver H. Kelley, the organization that came to be known as the _______ provided educational, social, and cultural activities to its rural members. A
The rise of China's naval power under Admiral Cheng-Ho occurred during the _______ dynasty
4. What are some of the things scientists might do to analyze data?
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
Which of the following is NOT an example of a liquid asset? a. cash c. a certificate of deposit b. travelers’ checks d. a checking account