amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Tory and Emilio's motorboats travel at the same speed Tory pilots her boat 60 km before docking Emilio continues for another 4 hr traveling a total of 120 km be
If an object has a mass of 243.8 g and occupies a volume of 0.125L, what will be the density of this object in gm/cm3?
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
Imagine that you are Monks, living in America. You are in prison and in debt. Write a letter to Oliver asking for money and help.Oliver Twist by Charles Dickens
When should you use a semicolon? ( ; ). A. To separate two dependent clauses. B. To separate a subject and a predicate. C. To separate two independent clauses.
suppose the pilot starting again from rest opens the throttle part.way at constant acceleration the airboat then covers a distance of 60.0m in 10.0s find the ne
TAMA O MALI 1.Ang coda ay himig na tinutugtog o inaawit bilang paghahanda sa pag awit
process which is followed to monitor the movement of stock in a company​
define saturated and unsaturated fats​
Explain what kind of art was being created during this time. Btw: it’s about Ancient Egypt