frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a natural disaster that has impacted an ecosystem? Tornado or a litterbig spills or air pollution
Who is the local goverment of Kentucky?
Given the diagram, solve for the blanks below:
What are the major reasons the agricultural revolution happened in the UK/England? * (please write 3 sentences or more)
What is a correct definition of P-value?
Instructions require you to dilute a powder in 3 quarts of water. You only have a container that is marked in liters. How many liters would you use to dilute th
what is peacekeeping force?​
Break-Even Point Freese Inc. sells a product for 650 per unit. The variable cost is 455 per unit, while fixed costs are 4,290,000. Determine (a) the break-eve
In the month of November, Oriole Company Inc. wrote checks in the amount of $10,410. In December, checks in the amount of $11,075 were written. In November, $8,
Help me with questions 3 and 4 please