tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

(A)How much work does it take to lift a 1.4kg physics book from the floor to a desk that is 70cm high?(B) if the same physics book is then put on a shelf that i
examples of good heat insulators
What was life like for many freedmen in the south after the civil war
What did Tripolitan war do
What is this phrase ?
Points A, B, and C lie along a line from left to right, respectively. Point B is at a lower electric potential than point A. Point C is at a lower electric pote
Victor works for a company that highly values performance-oriented traits, such as achieving a certain level of sales and increasing market share by a certain p
Can someone please tell me what the are the measurements of the numbered angles below? And please show your work on how you got your answer
The main point of the cosmological argument for the existence of God is to show that the universe was caused by some agent that was neither part of the universe
You want to study the effects of gender on math achievement. However, you know that you cannot randomly assign some people to male and others to be female, so y