hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

If a hot air balloon has an initial volume of 1000 L at 50 ∘C, what is the temperature (in ∘C) of the air inside the balloon if the volume expands to 1700 L ?
What is fair trade/ what is its goal?
(x+6) + (x) + (3x-16) =180 How can I find X?
Why did Washington order the Declaration of Independence read to the army? A.Because they did not have access to the newspapers carrying the information B.So th
When and where did Ronald Reagan die?
A mi maestro le _____ escribir en la pizarra.
The cells responsible for the carrying of oxygen are the: white cells red cells fat cells platelets
Two equivalent ratios to 12 over 60
what tissue keeps the bone from grinding on each other
What was the significance of the Battle of Milvian Bridge? A. Emperor Constantine won control of the empire after painting a Christian symbol on his soldiers' s