pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

PLZZZZZ HELP ME ANYONE PLEASE HELP ME :(! Marcus has a box that is 4 1/2 feet long, 1/2 foot wide, and 2 feet high. What is the volume of the box?
What impact did Lewis Hine’s photographs most likely have? His photographs received little attention or interest from the public. His photographs caused factory
What is the solution set for -2n – 2 > 2?
Which structure of the brain enables perception of the world and produces thought and language? Amygdala Reticular formation Frontal lobe Cereb
Three reforms of Augustus?
It means to vomit ENGLISH 9 MODULE 1​
Is 12 1/2 even or odd. How do you know?
Which of the following sentences works best as a topic sentence for the division paragraph below (which is complete except for its missing topic sentence)? Once
Pls help I’ll give crown
Can someone help me with this?