pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

Help, please!3x−y=12 x=−6y−15 What is the solution? Show work!
Is - 11>-16 a true pr false statement
Which equation represents the graph below?
What do you think should be included on a school website?
Need help on the answer
Write The Following expressions as single integer -2 + 16. -2 - (-16) 18-26 -14 - 23 30- (-45)
Which phrase best completes the diagram?
Help me now plssssssss i will give brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! aluminum + copper chloride → copper + aluminum chloride 1. Name the product(s) in the react
PLZ I NEED THIS ASAP!!! ILL GIVE YOU BRAINLIST!!!!
Like spreading the lie that Iraq possessed weapons of mass destruction, this report is another example that the United States misled and deceived the internatio