arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

what would you see in chile landscapes beaches glaciers mountains
When cool air moves off the ocean and onto dry land, it is called a _____?
Suzanne Brett wants to borrow $55,000 from the bank. The interest rate is 6.5% and the term is for 5 years.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Escoger emparejar aficionados ¿cierto o falso? aficionados icon_person write what these fans would say if they introduced themselves. include information about
when an arthor focuses on characterization in a piece of fiction, it means that he or she provides details about the
Calculate the perimeter and area of the following square if a= 19
What is the volume of a box measuring 1mX5mX6m?
An air-filled 20-μf capacitor has a charge of 60 μc on its plates. how much energy is stored in this capacitor?
What is the extended ratio relating the side lengths of a 45-45-90 triangle? A. x:x:x2‾√ B. x:x3‾√:2x C. x:x2‾√:3x D. x:x:x3‾√