mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Desmond bought 7 1/2 pints of ice cream for his party. He is going to serve each guest 3/4 pint
The imaginary coefficient of 18 + 15i is?
Can someone please help me!! I am so behind on school work!
tell whether each point is on the graph of f(x)=|x|.If it is, give the coordinates of another point with the same y value.1.(11,11)2.(-2.3,-2.3)3.(0,1)4.(15,-15
A while back, either James borrowed $12 from his friend Rita or she borrowed $12 from him, but he can't quite remember which. Either way, he is planning to pay
50 POINTS CER: Did the Council of Trent address Martin Luther’s criticisms of the Catholic Church?
Pls help ASAP thanks :P
Please solve and explain
the article of confederation is important MOSTLY because
Michael and Imani go out to eat for lunch. Part A If their food and beverages cost $25.30 and there is an 8% meals tax, how much is the bill? Enter your answer