isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

How do you say "goodbye" in Korean?
what can a child do better than a teenager?
who was the president who followed the open door policy
which condition is a benefical fir growth of cacao trees
Renita started her homework at 3:45 P.M. She worked for 2 hours and 15 minutes. What time did she finish her homework?
Two cars leave towns 600 kilometers apart at the same time and travel toward each other. One car's rate is 14 kilometers per hour more than the other's. If
what group in the periodic table contains only metals
Examine the trend in atomic radius from top to bottom down a group by clicking on all the elements in the 1st group
How are neuroscience and medical science alike?
How does ceaser assassinatoin in act 3.1 affect the plot development of the play?