jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

Is 4 the correct answer and why? ​
If the bark of the trees is dark and the moths that rest there are light, what might happen to the moths
Which one of the following choices is the best Predictor Of a child’s health in the first year of life
Write the equation of the parabola that has the vertex at point (5,0) and passes through the point (7,−2).
what is the volume of the cylinder below?
In a direct primary, voters A select a nominee through delegate B debate as a group to nominate a candidate C vote for a nominee themselves, not through a de
A(n) ______of the audio or video clip makes the content easily accessible to people with hearing disabilities.
What is x ? And how do I solve for it ?
The graph of f(x) = x^2 is shown. Compare the graph of f(x) with the graph of g(x) = x^2 + 7
Write two short paragraphs in Spanish about an illness or an injury that you suffered in the past. Include information about how it happened and how it was trea