20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Assessment is an important part of fitness, and the same idea can be applied to many other areas of our lives. What are some other areas of your life that could
What change, if any, should be made to rambunctiously in this sentence? The rambunctiously crowd cheered as the girls' basketball team entered the stadium as ch
Who was the founder of Confucianism?
A pair of sneakers costs $60. Dahlia bought them on sale for $45. What is the percent decrease in the price of the sneakers?
Help please! Question: Use the distance formula to find the distance between (2,1) and (6,8).
What is the Plantae Fact
What is the percent of change from 60 to 84? 40% increase
Use this diagram and information given to find m_DFC. B C с А F KE D Given: m_AFB = m_EFD = 35° Points B,F,D and points E, F, C are collinear. The measure of ZD
Write down in figures the number forty one thousand and ninety six.
6(y+1.5)=18 what does y equals?