renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Drag each equation to show if it could be a correct first step to solving the equation 9(x + 2) = 90
2. Select one of the entries. Did this event make China stronger or weaker
five(5) factors that could hamper (block) effective communication
Which of these was a major foreign policy failure during the Carter presidency? A) American hostages taken in Iran B) loss of Panama to the Soviet Union
John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75. How much did the hamburger cost per pound?
What affects the size of an angle
By 1905, there was a total of about ____ miles of paved roads in America.
How do you simplify -5(a-6) + 2a
six plus six by second powe divided by 3 is what?
4/5(15x - 5) Can someone please help me understand the steps. Thank you