Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Please factor by grouping. Show work 12x^3+2x^2-30x-5
how to write 20.65 in word form
in 0.58, which digit is at the ones place?
Annie traveled 5 times the sum of the number of hours Brian traveled and 2. together they traveled 20 hours. find the number of hours each person worked.
How do you write 8x-4=16 in a verbal sentence?
What is the effect of deforestation
Fine the mean of the data set: 9 4 7 3 10 9 A. 6 B. 7 C. 8 D. 9 Find the median of the data set: 9 6 7 3 10 9 A. 6 B. 7 C. 8 D.9 find the mode of the data set:
When France fell to the Nazis in 1940, President Roosevelt issued the first-ever ________ draft. A. wartime B. nationwide C. peacetime D. selective
Rings on the scales of some fish show the age of the fish. (1 point)transitive intransitive 2. The electric eel throws a charge of 600 volts. (1 point)transitiv
Gina and her brother are collecting pennies at home.they have 382 pennies so far.if they trade the pennies for dimes how many dimes will they have?how many penn