hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

bdeku0821
bdeku0821 bdeku0821
  • 01-02-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In 1870, if you wanted to travel from Omaha to Sacramento, what would be the easiest way to go?
Shannon and her family are traveling in the car. Her mom brought 1/2 pound of raisins to share equally between the four family members. How much will each pers
In a civil lawsuit, the objective of the plaintiff is to acquire __________ for ___________. A. compensation, damages B. minor jail time, damages C. major jail
When Menelaus gives Telemachus a parting gift of a silver mixing bowl decorated with gold, he is practicing which ancient ritual?
6t^3 * 6t^3 A. 12t^3 B. 12t^6 C. 36t^6 D. 36t^9
Where is the magnetic field of a bar magnet the strongest? A. at the north and south poles B. between the north and south poles C. next to the south pole D. in
The height of a balloon is given by the fucntion s(t)= -960t^2+26400t , where t= hours since lift-off and s= feet . Find the velocity of the balloon 5 hours a
which of these developments is a positive effect of cell technology on society
Which statement accurately describes the U.S. government's handling of Japanese Americans during World War II? A. The government made sure that Japanese Americ
Which number rounds to 600 when rounded to the nearest whole number????