hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum -6+3 explanation for this answer
Which value satisfies the inequality 5x + 7 ≤ 8x - 3 + 2x? A) -2 Eliminate B) -1 C) 0 D) 2
Juan is a software salesman. His base salary is $2300, and he makes an additional $90 for every copy of Math is Fun he sells. Let P represent his total pay (in
A Taste of Korea Elizabeth Kibler 1Standing near the window, Joshua viewed the moving vans pull up next door. He couldn’t wait to meet his neighbors. Joshua sa
is this a function ? helpppp​
Simplify (-8)(-2) + 11
At which location in Earth's interior exhibits a change in the trend? inner core outer core lower mantle upper mantle
9. A stock's price has been continuously declining at a rate of 5% per week. If the stock started at a price of $62.50 per share, algebraically determine the nu
A healthy way to gain weight would be to simply add more calories to your diet. Group of answer choices
Keisha has a total of 90 coins all of which are either dimes or quarters the total value of the coins is $13.50 find the number of each type of coin​