averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Identify explicit formula for the sequence 3, 6, 9, 12, 15, ...
what are the answers to the 21 and 22 pages of the only grammar and style workbook you'll ever need
I’ll give BRAINLIEST if correct
Can someone help me out with this question fast!?!?!
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?
How would ancient astronomers from Silla have observed the movement of stars and other objects compared to astronomers today?
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
why did el patron save matt’s brain in the first place
what is 6,389 divided by 27