bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

help me out on this..
The reaction of aluminum with chlorine gas is shown. 2Al+3Cl2⟶2AlCl3 Based on this equation, how many molecules of chlorine gas are needed to react with 20 alum
what are the three references of climate change​
The endpoints of a diameter of a circle are (2, 4) and (-4, 7). What is the standard form of the equation of this circle? I know one of the answer is not c Hurr
8. In AQRS, if m/Q = 30°, what must be the length of QR?
An example of a health factor associated with insulin resistance is:
What type of migration factor is lack of freedom? A. Economic pull factor B. Environmental push factor C. Political push factor D. Environmental pull factor
The biological agent that attaches itself to healthy cells is called a virus. True or false?
Anaphylaxis is an overactive immune response to a perceived pathogen. True or False ONLY ANSWER IF YOU KNOW AND WHY
You are reading a book about bees, and you see the word "extractor." After referencing your glossary, you know that an extractor is A. hexagonal beeswax cells