andrewniola1 andrewniola1
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 55 pounds of steak cost \$20.60$20.60. How much would it cost to buy 44 pounds of steak?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 03-01-2021

Answer:

$16.48

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost of 44 pounds of steak:

[tex]\frac{55}{20.60}[/tex] = [tex]\frac{44}{x}[/tex]

Cross multiply and solve for x:

55x = 906.4

x = 16.48

So, the cost of 44 pounds of steak is $16.48

Answer Link

Otras preguntas

How would I find the slope intercept form of x+y+3=0?
a video game is on sale for 25 percent off the original price is $42. what is the discount? and what is the sale price?
You are given two solid materials one that is organic and one that is not organic. Describe three tests you could perform to help you decide which is which.
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
Why does a bike get heavier when it rusts???Very confussed, I cant find anything on the internet :( please help
Description of what is an ecosystem
The line with equation ax+by=20 passes through the points(-2,10) and (1,5)find a and b
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
Translucent definition: __________ is allowed to pass through translucent objects.