june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

thoroughly explain what you believe to be the three biggest future challenges facing professional sports
Find the value of the variable
If you were Jefferson’s editor, how would you rewrite the Declaration of Natural Rights part of the document for modern readers?
What type of ear never gets dirty?
Which two are functions?
If a= 2 m/s2, determine v when t= 2 s if v= 0 when t= 0
an insulated beaker contains 300g of water, intially at 30°C. water at 100°C is added until the temperature of the mixture reaches 50°C. the specific heat capac
I just need to know the answer pls
-18 b/8=13 what is b
A type of stressor that originates from destructive relationships with others