petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

At t sec after​ liftoff, the height of a rocket is 5t squaredft. how fast is the rocket climbing 5 sec after the​ liftoff?
express this number in scientific notation. 0.5401
Will give brainiest! Geometry help!
I need help someone please...
Maris has 1,400 minutes to use on her cell phone she has used 45% of her minutes how many minutes has she used
Can someone help please
How will a packet tracer environment be affected if a heater is added to a container named branch office and turned on?
of his take-home pay each month, Jerry spends 1/6 on a car payment and 1/4 on food. What fraction is left after paying for these two items?
Distributive property to factor out the greatest common factor
What is the least number of reasons you should have to prove your point?