Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE I NEED HELP I HAVE NO IDEA WHAT THE ANSWERS ARE
Can anyone help me been stuck for a while​
Which latin american nation was controlled by juan perón?.
A sampling distribution is a distribution of A. Data values from a single sample B. Sample means O c. Population data values © D. Variances
At what point in his development of the passage's line of reasoning does the author arrive at his thesis? The first two sentences of the first paragraph ("Numer
Managerial accountants: a. create the company’s financial statements that are submitted to government agencies such as the Internal Revenue Service. b. negotiat
13. Solve for x. 140² 146 X =
help me please please
Electricity can be produced from a variety of fuels and methods. (a) Although producing electricity from burning fossil fuels, such as in coal-fired power plant
Complete the sentence with the conjugation of the verb conocer or saber in present tense