jaylabeard041 jaylabeard041
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen oranges cost $2.00. How many oranges can be bought for $10.00

Respuesta :

BabyGirl2550 BabyGirl2550
  • 03-12-2020

Answer:

14 oranges

Step-by-step explanation:

Answer Link
kimduran537
kimduran537 kimduran537
  • 03-12-2020
60 oranges
Hope it helps :D
Reason why because dozen=12 and 12x5=60
Answer Link

Otras preguntas

Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
If the circumference of a baseball is 24 cm what is the volume of the object
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?
How do u answer 3(x+2)=x-18
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples
if f(x)=3x+7 and g(x)=2x-5 find g(f(-3))A. -26 B.-9 C. -1 D. 10
Explain the statement that waves cause both constructive and destructive change to the shore line
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
How much energy is contained in the mass of a 60-kilogram person?