jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

What do you do with your test after it's been graded?
Which of these is NOT an example of allusion? a) Chocolate was her Achilles Heel. b) You must learn to forgive and turn the other cheek. c) Don't count your egg
Mrs. Jacobs uses 3/10 of her monthly pay for her house payment, 1/5 for groceries, and 1/10 for clothes. What fraction of Mrs. Jacobs’ monthly pay is used for t
What is state government us definition in us history.
-0.8,0.8,-0.1,0.5,-3,-2,1/2,-1/10,7 least to greatest
One example of a cell needing ATP energy is during
Simplify the expression: 2x+1bx8
What is photosynthesis and cellular respiration reactants
which traits does the common garter snake have that might be adaptive
During which period did the state legislature pass Louisiana's Black Code?